סופרקריל ECO טמבור

תחום:

צבע אקרילי למבנים

במה מיוחד?

צבע על בסיס מים מופחת ריח וללא *VOC –  ידידותי יותר לאדם ולסביבה

 

שימוש עיקרי:

צביעת קירות פנים וחוץ

יצרן:

טמבור

מה ייחודו של סופרקריל ECO?

סופרקריל ECO מבוסס על טכנולוגיה חדשה ליצירת אמולסיה (חומר הבסיס שיוצר את הצבע) ותוספים מיוחדים. טכנולוגיה זו מאפשרת לקבל צבע על בסיס מים המכיל כמות כמעט אפסית של ממסים אורגניים נדיפים. התוצאה היא צבע שכמעט ואינו פולט תרכובות אורגניות נדיפות לחלל החדר (VOCs-Volatile Organic Compounds, שנחשבות כמזיקות לבריאות האדם).

שאר תכונותיו של סורפרקריל ECO דומות ואף זהות לאלו של סופרקריל הרגיל שנמכר בישראל שנים רבות. מטרתה של חברת טמבור בייצור של סדרת ה- ECO היא לתרום לשיפור איכות האוויר בחללי פנים ולהיטיב עם בריאותם של השוהים במבנה.

למה זה מעניין אותנו ולמה ערך VOC יותר נמוך זה חשוב?

בני האדם שוהים רוב הזמן בתוך מבנה, כ- 90% משעות היממה, לכן איכות האוויר הפנים מבנית (Indoor Air Quality)  היא אחד הגורמים החשובים ביותר לאיכות החיים והבריאות של בני אדם.  איכות האויר מושפעת, בין היתר, מפליטת VOC ממוצרים שונים בתוך המבנה ובכלל זה צבעים.

בנוסף להשפעות ארוכות טווח של VOC על בריאות האדם כגון השפעות הורמונאליות, נמצאו גם הוכחות במחקרים רבים לקשר בין פליטות חומרים אלו על התפקוד היומיומי של בני האדם.
לאחר שהות בחללים עם חשיפה גבוהה ל- VOC, אנשים עלולים לחוות כאבי ראש, ירידה בערנות, גירוי בעור ועוד. אלו תופעות ידועות שנגרמות מאיכות אויר לקויה. במקרים של רמות זיהום גבוהות ומתמשכות, יכולה להיותה פגיעה מצטברת מסוכנת לבריאות עד כדי התפתחות מחלות כרוניות.

צבע ללא VOC או צבע בעל רמות נמוכות ביותר של פליטת חלקיקים אורגניים נדיפים (Low-VOC), נחשב בריא יותר לאדם השוהה בתוך מבנה.

מספר עובדות וקצת היסטוריה אודות טמבור

טמבור בע"מ היא חברה פרטית ישראלית העוסקת בתחום הצבעים, הציפויים וחומרי בנייה מתקדמים. טמבור מלווה את השוק הישראלי עוד לפני קום המדינה, נראה כי אין בית בישראל שאינו מכיר את השם "טמבור". החברה החלה את דרכה בשנת 1936 כחנות קטנה ומשפחתית בצפת והפכה עם השנים לחברת צבע וחומרי בנייה הגדולה בישראל. החברה שמה לה למטרה לשפר את ההיבטים הסביבתיים של פעילותה וכן לפתח ולקדם חומרים בעלי השפעה פחותה יותר על הסביבה.

3 תכונות מובילות של סופרקריל ECO שמצאנו במסגרת תחקיר SID:

 • ערך VOC אפסי* – המוצר בריא יותר לשוהים בתוך המבנה הודות לתרכובת החדשה שפותחה ומאפשרת הפחתה של פליטת ה-VOC לרמה נמוכה ביותר.

 • פוטנציאל ניקוד לבנייה ירוקה – למוצר אישורים שונים היכולים לזכות פרויקט העושה שימוש במוצר בניקוד לבנייה ירוקה על פי ת"י 5281, ראה מידע נוסף בהמשך הסקירה.

 • תכונות ועבידות טובה – על פי הצהרת היצרן וממצאים מהשטח, המוצר שומר על תכונות של עבידות ונוחות יישום כפי שמקובל במוצרי טמבור דומים.

מידע נוסף לקהל המקצועי :

מידע טכני נוסף

 • צבע אקרילי על בסיס מים "מופחת ריח".
 • הצבע מתאים לצביעת תשתיות מינרליות בפנים המבנה ובחוץ (יש לפעול על פי הנחיות היצרן).
 • גמר מט, ניתן לגיוון על פי מניפת טמבור לכ- 1650 גוונים.
 • המוצר מתאים ליישום על קירות עשויים מחומרים מינרליים (בטון, גבס, טיח) ובעל כושר כיסוי מעולה.
 • למוצר "רחיצות גבוהה", כלומר שניתן לנקות את הקיר בקלות יחסית כשהוא מתלכלך מבלי לפגוע בצבע (בהתאם להוראות היצרן).
 • למוצר חומרים משלימים ליישום על תשתיות שונות, כגון פריימר ליישום פנים או חוץ. להתאמת מוצר משלים יש להתייעץ עם המחלקה הטכנית של טמבור.

מה זה בעצם VOC ואיך זה רלוונטי לצבע?

כמויות VOC באוויר המבנה הן אחד הגורמים העיקריים הקובעים את דירוג האיכות של האויר בפנים המבנה. VOC הוא שם כללי למספר גדול מאוד של תרכובות כימיות שנמצאות במצב גז באוויר החדר.  מקורן של תרכובות אלו הוא לרוב בצבעים, דבקים, ריהוט, בחומרי ניקוי ובמוצרי קוסמטיקה. הפירוש של המונח תרכובות אורגניות הוא שהן מכילות בעיקר אטומי פחמן ומימן. התרכובות הללו יכולות להפוך ממצב מוצק (בצבע, בדבק) למצב גז נדיף בטמפרטורת החדר, לכן הן נקראות 'נדיפות'. תהליך זה מואץ בטמפרטורות גבוהות יותר. במצב הנדיף, כגז, התרכובות מתפזרות באוויר החדר וחודרות למערכת הנשימה של השוהים בחדר.

כמות קטנה של VOC נמצאת ברוב הצבעים על מנת לשפר את תפקודו ואת הנראות האסטטית של הצבע. כבר בזמן יישום ומריחת הצבע עם אידוי המים/ הממס וייבוש הצבע, נפלטות התרכובות האורגניות, ותהליך זה ממשיך גם אחרי שהצבע התייבש על הקיר. האתגר העומד בפני יצרני מוצרי צבע וחומרי בנייה כיום, הוא לייצר חומרים 'ירוקים' יותר ו'בריאים' יותר. דבר זה חשוב במיוחד בתחום חומרי גמר פנים שאיתם בני אדם באים במגע קבוע דרך האוויר שבחדר.

סופרקריל ECO מכיל אמולסיה המיוצרת בטכנולוגיה חדשה ותוספים מיוחדים המקנים אפשרות לבנות פורמולציה עם אחוז תרכובות אורגניות נדיפות אפסיות*.

כתוצאה מכך צבע זה זוכה לציון הגבוה ביותר במדד הבין לאומי לאיכות אוויר פנים מבנית (A+). סימון זה מבוסס על פליטות של עשרה סוגי VOCs שונים. ארבע דרגות מציינות את רמת הפליטה, החל מ-"A+" (המוצר אינו פולט VOC או מעט מאוד) ועד ל-"C" (המוצר פולט כמות גדולה יחסית של VOC או שהנתון לא הוערך).

מכיל פחות מ 5- גרם/ליטר VOCs (תרכובות אורגניות נדיפות) בהתאם לבדיקה שבוצעה לפי תקן ISO 11890.

 

התאמה לחולי אסטמה ואלרגיות

פליטת ה- VOC משפיעה על כלל בני האדם, אך חולי אסטמה ואנשים בעלי רגישות במערכת הנשימה, צפויים לסבול יותר מתופעה זו. מכאן, לקבוצת אוכלוסייה זו קיימת חשיבות יתרה כי החומרים בסביבתם לא יפגעו באיכות האוויר. סופרקריל ECO מחזיק באישור של המועצה הלאומית לאסטמה של אוסטרליה הקובעת את התקנים בנושא אסטמה באוסטרליה ואף בעולם. אישור המועצה האוסטרלית לאסטמה מצורף בנספחים.

המועצה הלאומית לאסטמה אוסטרליה יצרה את התוכנית כדי לעזור לאנשים לזהות מוצרים ושירותים המודעים לאסתמה ואלרגיה, באמצעות סמליל "הפרפר הכחול".  מוצרים ושירותים הנושאים את הפרפר הכחול Sensitive Choice נבדקו ואושרו על ידי פאנל מומחים בלתי תלוי שקובע את התועלת הפוטנציאלית שלהם לאנשים עם אסטמה ואלרגיות.

על פי הצהרת הארגון, כספים שגויסו על ידי תוכנית Sensitive Choice תורמים למחקר וחינוך בהובלת המועצה הלאומית לאסטמה להפחתת ההשפעות הבריאותיות, החברתיות והכלכליות של אסתמה ואלרגיות הן באוסטרליה והן מעבר לים.

צילום – בועז לביא, יונתן בלום | סטיילינג – מאיה לבנת הרוש

ניקוד סופרקריל ECO בתקן 5281 לבנייה ירוקה:

בפרויקטים חדשים או בשיפוץ מעטפת מבנה קיים, שלגביהם מתנהל תהליך התעדה לקבלת תו 'בניין ירוק', ניתן לצבור ניקוד עבור שימוש בסופרקריל ECO  במספר סעיפים שונים כפי שיפורט להלן ויסוכם בטבלת הניקוד בהמשך. הניקוד ניתן תמיד לבניין ולא למוצר ספציפי. על יועץ הבנייה הירוקה והאדריכל להוכיח באמצעות אישורי מעבדות את היתרונות הסביבתיים של המוצר ותווי תקן של גורמים מוסמכים (האישורים זמינים להורדה במאגר הירוק של SID , לחץ כאן לקישור למאגר) כדי לקבל את הניקוד, ידרשו אסמכתאות כי אכן נעשה שימוש במוצר בפועל בפרויקט הנבדק.

 • תו ירוק

סופרקריל ECO מחזיק בתו ירוק של מכון התקנים הישראלי, שימוש במוצר יכול להעניק ניקוד לפרויקט כחלק מאיסוף ניקוד מצטבר בסעיף "חומרים ומוצרים שפגיעתם בסביבה פחותה".

 • חומרים ומוצרים מקומיים

כחלק מאיסוף ניקוד בסעיף חומרים מקומיים, סופרקריל ECO  מיוצר במפעלי טמבור הממוקמים בישראל ומחזיק באישור לכך.

 • מקור אחראי:

שילוב מוצרים בפרויקט ממקור (המפעל המייצר) שהינו אחראי מבחינה סביבתית וחברתית. חברת טמבור מחזיקה באישור ניהול סביבתית ISO 14001 וכן אישור ניהול חברתי "מדד מעלה" בדירוג "פלטינה".

מהו ISO14001?

 

ISO 14001:2015  הוא תקן מסדרת תקנים בינלאומיים המותאם וישים לכל ארגון. התקן מבוסס על PDCA (Plan-Do-Check-Act cycle ISO 14001:2015),  מפרט את הדרישות החשובות לזיהוי, בקרה וניטור ההיבטים הסביבתיים של כל ארגון וכיצד לנהל שיפור של היבטים אלו.

 

מהו "מדד מעלה"?

דירוג מעלה הינו כלי וולונטרי להערכה והטמעה של מחויבות חברתית בארגונים. מעלה היא ארגון גג של כ 120 חברות מהמובילות במשק הישראלי, הפועל לקידום נושאים של אחריות תאגידית ולפיתוח הסטנדרטים של ניהול אחראי בישראל. בין התחומים שנבחנים בדירוג: גיוון והכלה; אתיקה ארגונית; עובדים; אחריות ברכש; תרומה לקהילה; התנדבות עובדים; איכות סביבה, שקיפות, ועוד (על פי "מעלה").

על בסיס הדירוג מתפרסם "מדד מעלה" בבורסה לניירות ערך המאפשר למשקיעים לשלב בין ביצועים כספיים ואחריות חברתית.

טביעת רגל פחמנית והשפעות סביבתיות של המוצר

המוצר בתהליך אימות צד ג' של דוח EPD וממצאי הדוח צפויים להתפרסם בקרוב.

אריזה עם תכולת חומר ממוחזר

על פי הצהרת החברה, אריזת המוצר מכילה לפחות 30% חומר ממוחזר.

סעיף זה לא מזכה בניקוד לבנייה ירוקה (מאחר ותכולת החומר הממוחזר אינה במוצר עצמו אלא באריזה ואינה מוכרת בת"י 5281 בשלב זה). אולם, בהחלט יש מקום לציין זאת כתועלת סביבתית. מידע נוסף יהיה ניתן לספק לאחר השלמת דוח ה- EPD למוצר (בתהליך).

עלות תועלת – כיצד המוצר משתלם עבורי?

יש להדגיש שהמוצר סופרקריל הרגיל הנמכר גם הוא בשוק, כולל ערכים טובים ונמוכים של VOC ונכון למועד כתיבת סקירה זו, מחזיק בתו ירוק מסוג: "צבעים וציפויים עם פליטה נמוכה". על פי מפרט התו הירוק של מכון התקנים, המוצר מכיל ערכי VOC של עד 15 גר'/ליטר. ערך זה נחשב מופחת VOC ומאפשר למוצר לעמוד בדרישות לתו ירוק. הסופרקריל ECO, שגם הוא מחזיק בתו ירוק, מציג תוצאות משופרות עוד יותר של VOC, עם ערכים נמוכים מ 3 גר'/ליטר הנחשבים אפסיים.

ההבדל במחיר המוצרים בשוק הוא קטן יחסית, על כן, מומלץ מאוד להשקיע את הכמה שקלים הנוספים בסופרקריל ECO ולהנות ממוצר המציג ביצועי VOC מרשימים התורמים יותר לשמירה על בריאות השוהים במבנה. כמו כן, קבלנים שמבינים עניין, יכולים לעשות שימוש ביתרון זה ולשווק את הדירה ככזאת שנצבעה בצבע "בריא יותר לטובת הרוכשים". 

תקנים נוספים בהם המוצר או המפעל עומדים:

ת"י 1945 לרחיצות של צבעי פנים וחוץ

ISO 9001 – מערכת ניהול איכות

ISO 45001:2018  – מערכת ניהול בטיחות ובריאות בתעסוקה

מדריך לצבירת ניקוד פוטנציאלי בתקן 5281

הערה: יש לשים לב כי התקן לבנייה ירוקה הינו תקן למבנה (פרויקט שלם) ולא למוצר ספציפי. הניקוד המפורט להלן מציין את אפשרויות צבירת הניקוד במבנה כתוצאה מיישום המוצר בביצוע. הניקוד הסופי למבנה ייקבע רק על ידי מכון התעדה לתקן.

מס' סעיף

שם הסעיף

מהות

ניקוד פוטנציאלי

נספחים

הערות

4.1

חומרים ומוצרים שפגיעתם בסביבה פחותה (כגון תו ירוק)

חומרים בעלי אישור דוגמת "תו ירוק"

1/15 מוצרים המעניקים יחד עד 3 נק'

אישור תו ירוק למוצר

 

4.3

חומרים ומוצרים מקומיים

מוצרים בעלי תו "מיוצר בישראל"

1/15 מוצרים המעניקים יחד עד 2 נק'.

אישור מיוצר בישראל

 

4.4

חומרים ממקור אחראי

היצרן בעל אישור "ניהול סביבתי" וכן אישור "ניהול אנרגיה" או "ניהול חברתי"

1/4 מוצרים המעניקים יחד עד 1 נק'.

אישור 14001 + ניהול חברתי – "מדד מעלה"

 

4.5

ניתוח מחזור חיים

דוח LCA לפי 14025

1/6 מוצרים המעניקים יחד עד 2 נק'.

דוח EPD למוצר – בתהליך

 

5.2

איכות האוויר בפנים הבניין

תרכובות אורגניות נדיפות – L-VOC

1/8 מוצרים המעניקים יחד 3 נק'

אישור פליטת VOC למוצר

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *