חיפוי קירות חוץ ופנים מעץ Weathertex
ומשרביות Outdeco

תחום:

חיפוי קירות בתלייה "יבשה" ומחיצות דקורטיביות לפנים וחוץ

במה מיוחד?

עשוי שבבי עץ אוסטרלי קשה ועמיד לתנאי מזג אוויר לשנים רבות, מוצר בעל מאפיינים ירוקים

שימוש עיקרי:

חיפוי מבנים, קירות ומחיצות פנים וחוץ, משרביות מעוצבות לשילוב בגידור והסתרה

שם היצרן האוסטרלי:

Weathertex

יבואן:

עץ ועצה

מה הם לוחות Weathertex?

לוחות Weathertex עשויים שבבי עץ קשה דחוסים בלחץ גבוה ללא הוספת דבקים סינתטיים כלשהם. הלוחות עשויים 100% חומרים טבעיים בהרכב של 97% שבבי עץ טבעיים של עץ אוסטרלי קשה (Hardwood) ו-3% של שעווה להשגת אטימות ודחיית מים. המוצר נבדק לעמידות אש על פי ת"י 755 (ראה בהמשך).
המוצר המתקבל בעל חוזק וצפיפות גבוהה ועמיד מאוד לתנאי חוץ לשנים רבות.
היצרן מעניק למוצר אחריות מפני סדיקה, התבקעות או ריקבון ל-25 שנים.

מה מיוחד ב-Weathertex?

חיפוי חזית המבנה משפיעה במידה רבה על המראה המתקבלנוסף להיבט העיצובי, לחיפוי המבנה תפקיד חשוב בעמידות לפגיעה מכנית, הגנה מפני רטיבות, שיפור התפקוד התרמי ועוד.
חיפוי ה-Weathertex העמיד לפגעי מזג האוויר מגיע במגוון גדול של צבעים וטקסטורות. ניתן להעניק למעטפת החיצונית מראה של לוחות עץ טבעי או לחלופין, לוחות גדולים צבועים בצבעים אטומים מבריקים. כמו כן, אופן תלית הלוחות במרחק מה מהקיר, מאפשר לקבל את כל היתרונות של מערכות "תלייה יבשה" כגון אלוקובונד, תליית אריחים וכיוב'.
למידע נוסף בנושא חשיבות חיפויי מבנים בתלייה יבשה
לחץ כאן לקישור לסקירת SID בנושא חיפוי מבנים.
למוצר מאפיינים רבים, שיוצגו בהמשך, המציבים אותו כמוצר איכותי בעל מאפיינים "ירוקים" התורם להפחתה בפליטת פחמן וניקוד לבנייה ירוקה.

מה כוללת מערכת Weathertex?

מערכות הלוחות והמשרביות מגיעות ביחידות של לוחות (20-30 ס"מ רוחב ואורך 366 ס"מ) או פלטות שלמות (במידות של כ-1.2 מ' על 3.6 מ'), עובי הלוחות הוא 9.5 מ"מ והם מיועדים לתלייה יבשה עם מחברים מובנים במוצר (זכר נקבה), או בעזרת בורג ישירות לקונסטרוקציית מבנה (של עץ או פח-פלדה) או למערכת קונסטרוקציית תליה משנית שמחוברת לשלד המבנה.
עיגון באמצעות מסמרים ייעודיים/ברגים/ניטים לפי דרישת קונסטרוקטור.
תשתית על הקיר מפרופילי עץ/אלומיניום/פלדה דקת דופן.

בעת רכישת המוצר, ניתן לרכוש כאמצעים נלווים: פרופילי אלומיניום יעודיים לפינות/מפגש עם חומר אחר/מפגש חלון/סרגלי ניתוק.
כמו כן, ניתן לרכוש את תשתית ההרחקה , אמצעי עיגון, מערכת צבע גמר, מערכת חומר מעכב בעירה ועוד, הכל על פי דרישות הפרויקט. 

רקע אודות חברת עץ ועצה

חברת עץ ועצה החלה את דרכה כבית מלאכה לעץ בשנות ה-20 של המאה הקודמת. מאז החברה גדלה והתפתחה להיות מובילה בתחום אספקת מוצרי העץ בארץ והיא מעסיקה כיום כ-500 עובדים וקבלנים מתחום העץ. 

עץ ועצה שמה לה למטרה לייבא ולשווק מוצרי עץ בעלי תקנים ירוקים כדוגמת FSC (Forest Stewardship Council) – מערכת פיקוח בינ"ל בתחום שימור היערות. החברה מפעילה מחלקת הדרכה לקבלנים ולפרטיים וזאת כדי להנחיל את אופני העבודה הנכונה עם מוצרים שהיא משווקת.

חברת Weathertex ו-Outdeco

לוחות ה-Weathertex ומשרביות ה-Outdeco מיוצרות ע"י חברת Weathertex האוסטרלית. מפעל Weathertex הוקם במקור בשנת 1939 בריימונד טראס, ניו סאות ווילס, אוסטרליה.
מוצרי Weathertex מיוצרים כבר מעל 50 שנה ומהווים מוצר מוביל וידידותי לסביבה בעל חתימת פחמן שלילית (ראה בהמשך). החברה משקיעה כל העת בפיתוח, שיפור מתקני הצביעה, ושילוב מערכות מחשוב ומכשור מתקדם ומודרני תוך מתן אחריות מלאה למוצריה המשולבים בפרויקט ברחבי העולם.

3 תכונות מובילות של Weathertex שמצאנו במסגרת תחקיר SID:

 • מוצר בעל השפעה סביבתית נמוכה – מיוצר מ-97% עץ נקי, ללא דבקים וחומרים כימיים מלאכותיים ו-3% שעווה.
  המוצר אינו פולט חומרים רעילים, עשוי עץ מיערות מתחדשים (עם אישור PEFC ליערות ברי קיימא – ראה בהמשך), מחזיק בתו ירוק בדרגה גבוהה (Platinum Green Tag) ובעל דוח EPD המציג מאזן פחמן שלילי.

 • מהירות, קלות התקנה ועמידות – מערכת Weathertex היא קלת משקל ומותאמת להתקנה מהירה ופשוטה. היצרן מעניק אחריות ל-25 שנים לחיפויי הקירות מפני רקבון, סדיקה או התבקעות ו-10 שנים למשרביות.
 • מגוון גדול של אפשרויות עיצוב וצבעים – למוצר סט מאוד גדול של טקסטורות הניתנות לצביעה לפי דרישת הפרויקט. כך שניתן להשיג עיצוב בעל מראה עץ טבעי או מרקם חלק וצבוע עם מראה מודרני ועוד. ניתן להתקין משרביות במגוון צורות וחיתוכים ליישום על חזיתות מבנה, מסתורים וכן מחיצות אחרות.

מידע נוסף לקהל המקצועי :

פרטים ומידע טכני

 • ניתן ליישום באמצעות לוחות שלמים (1.2- 3.6 מ') או קרשים בשיטת ריעוף (0.3/0.2–3.66 מ')
 • עובי לוח 9.5 מ"מ
 • משקל של כ-9 ק"ג למ"ר 
 • מוליכות תרמית 0.22 W/mK
 • המוצר מתאים לחיפוי של מרבית סוגי הקירות והמבנים (התאמה לחיפוי שלד בטון ובלוקים, שלד מבנה עץ וכן שלד פלדה כבדה או קלה).
דוגמא לחיפוי מבנה שלד פלדה דקת דופן באמצעות Weathertex
דוגמא לחיפוי בית פרטי בהרצליה, תמונה: עץ ועצה

מידע טכני רב בקטלוגים ומפרטים של היצרן:

בקטלוגים של המוצרים השונים קיימים הסברים מפורטים והנחיות כיצד להתקין חתכי בידוד מקובלים, כיצד לעגן ולחבר את מערכות Weathertex לתשתית וכן סרטונים עם הוראות הרכבה. בכל מקרה, המידע הטכני לא מחליף את הצורך להתייעץ עם יועץ בידוד תרמי, יועץ איטום וכן קונסטרוקטור שיאשר את הפרטים השונים.
דוגמאות להלן מתוך קטלוג מוצר של החברה:

דוגמא לחתך בידוד תרמי של פוליסטירן מתחת למערכת Weathertex. תמונה מאתר החברה: Weathertex.

דוגמא להנחיות חיבור מערכות Weathertex, מתוך קטלוג טכני של המוצר. תמונה: Weathertex.

מגוון צורות ועיצובים אדריכליים בחזית קלת משקל

התאמה למגוון גדול של פרויקטים כגון: בנייה רוויה (בניינים), מבני תעשייה ומסחר, בנייה פרטית, חידוש מבנים ועוד.

 

חיפוי פיר מדרגות של מבנה בן 6 קומות, פרדס חנה. לאחר ביצוע איטום, בוצע באמצעות מערכת תשתית של חברת HILTI וגמר Weathertex למראה אדריכלי מודרני.

פרויקט לדוגמא – חידוש מבנה באמצעות מערכת Weathertex. המבנה סבל מבלאי ובעיות איטום, נדרש חיפוי עם ביצוע מהיר, ללא פירוק וקילוף התשתית, מרווח להעברת חיווט חדש (חשמל ותקשורת) וחזית קלת משקל. תמונה: עץ ועצה

הלוחות מגיעים במגוון של טקסטורות וגדלים והם יכולים לשמש במספר תחומי בניה:

 • חיפוי מבנים שלמים או חלקים ממבנים כמערכת תליה יבשה ודקורטיבית.

 • בניית מחיצות פנים, חיפויי קירות פנים דקורטיביים.

 • אלמנטים בגינון כגון מחיצות הסתרה, אדניות, ספסלים הצללות לפרגולה, גדרות, קירות ירוקים.
 

ל-  Weathertex מגוון צורות הנחה על הקיר הקובעות את המראה:

מראה הקיר יקבע במידה רבה מבחירת גודל הלוחות כגון:

ריעוף – בדרך כלל החיבור של הלוחות הוא בברגים לקונסטרוקציה, מבנה הלוח מאפשר הסתרה של הברגים בעזרת ריעוף של הלוחות זה על זה.

לוחות ארוכים – מבנה זה יעניק מראה טיפוסי ומרשים של מבנה עץ אמריקאי או אירופאי במראה כפרי.

לוחות גדולים – החלטה על גודל אחיד או שינוי ומשחק בגדלים. בדומה ללוחות אלומינים בתליה יבשה המעניקים מראה מודרני.

לחברה קיים מגוון פתרונות רחב למעטפת המבנה, ניתן לרכוש מגוון גדול של רכיבי חיבור, פינות מחברים לקיר ועוד (ראה קטלוג Weathertex).

מגוון אפשרויות צביעה.

הלוחות והמשרביות מסופקים בגוון טבעי כפי שיוצא מקו הייצור (חום אקליפטוס) או צבועים מראש. כמו כן ניתן לקבל אותם צבועים בצבע יסוד ומוכנים לצביעה סופית באתר בכל סוג צבע המותאם על ידי יצרן הצבע לתנאים שבהם מותקן הלוח (פנים, חוץ, אזור לח ועוד).

שיפור צריכת אנרגיה של מבנה ובידוד אקוסטי

המוצר מורכב על חזית מבנה על פי עקרון "החזית המאווררת", יש לו ערך מוליכות תרמית וכן תרומה לבידוד אקוסטי.

בידוד תרמי: למוצר מוליכות תרמית של 0.22 (W/m*K), ערך זה נמוך יחסית בתרומתו למבנה בשל עובי השכבה הנמוך. כמו כן, ביישום עם מרווח אוויר מהחזית, ערך זה לא בהכרח יבוא לידי ביטוי בחישובים התרמיים. במידת הצורך, ניתן לפנות לחברה כדי לבקש אישור מוליכות תרמית לתכן ומידע נוסף על פי הצורך. הערך המשמעותי יותר של התרומה התרמית מושג הודות לעקרון החזית המאווררת, הסבר להלן:
חזית מאווררת – כנהוג בתלייה יבשה של חיפוי מבנים, הלוחות מותקנים במרחק של כ- 40 מ"מ מהקיר, קיים פרופיל סגירת חללים תחתון ייעודי, אשר מאפשר אוורור של מערכת הקיר ושחרור לחות. במידת הצורך, ניתן לכלול את מבנה החזית בחישוב מודל האנרגייה של המבנה, ראה "טבלת ניקוד לבנייה ירוקה" בהמשך.
לחץ/י כאן לסקירה כללית בנושא חיפוי מבנים והסבר אודות יתרנות התלייה היבשה

בידוד אקוסטי: חיפוי Weathertex יכול להוסיף ערך לבידוד האקוסטי של המבנה. בידוד אקוסטי מחושב כחלק מחתך קיר שלם, לכן, במידת הצורך, יש לפנות לחברה לביצוע חישוב אקוסטי של החתך הספציפי על פי דרישת הפרויקט.

עמידות ואחריות לשנים רבות

היצרן מעניק אחריות נרחבת של 25 שנים למוצר

אחריות יצרן Weathertex לוחות החיפוי ל- 25 שנים עבור ריקבון, סדיקה והתפצלות הלוחות.
אחריות ל-10 שנים עבור משרביות.
על פי הצהרת הספק, במידה וההתקנה בוצעה על פי המפרט הטכני והוראות היצרן, אם ישנו כשל מחליפים את החיפוי או מבצעים תיקוני גמר, כולל חומר ועבודה או החזר כספי במידת הצורך.

המוצר דורש תחזוקה נמוכה מאוד ביחס לחיפויי עץ אחרים, על פי המלצת הספק, נחוצה צביעה מחדש מידי 15 שנים בממוצע, כתלות במיקום ההתקנה ובמידת החשיפה לפגעי מזג האוויר.

בבדיקת עמידות לבדיקת טרמיטים על פי היצרן בהשוואה למוצרי עץ אחרים, נמצא כי המוצר כמעט ואינו מושפע, תמונה להמחשה להלן, לאחר חשיפה של 2.5 שנים:

הערה: על פי הנחיות היצרן, יש לנקוט באמצעים המקובלים באזור בו מותקן המוצר לצורך מניעת התקפת טרמיטים על מנת לזכות באחריות היצרן לעמידות מפני טרמיטים.

כמה זה עולה?

בהשוואה למוצרים בקטגוריה, המוצר מעניק יחס טוב של עלות-תועלת. טווח עלויות משוער של המוצר על פי הספק הוא כ- 180 עד 280 ש"ח למ"ר.
למחיר זה יש להוסיף מע"מ ועלות עבודה, המחיר משתנה כתלות בכמות הכוללת וסוג הפרויקט.

בנוסף לעלות המוצר הישירה, יישום ושילוב נכון של המוצר יכול לשפר את הדירוג האנרגטי של המבנה הודות לעקרון "החזית המאווררת" כפי שצוין קודם לכן.
בשילוב נכון, ניתן להביא לחסכון אנרגטי לקירור המבנה, במיוחד במדינה חמה כמו ישראל.

איך זה ירוק?

 • אישור שימוש ביערות מנוהלים – המוצר נושא תו תקן של התכנית להגנת יערות (אישור PEFC).

PEFC- the Programme for the Endorsement of Forest Certification
מדובר בתאגיד בינלאומי ללא מטרות רווח המעניק מערכת אישורים לשימוש ביערות. PEFC מבטיח שהיערות מהם מגיע העץ, מנוהלים באופן בר קיימא כך שבמקום שיש בו יער כיום, ימשיך להיות יער גם לדורות הבאים. התוצאה של ניהול יערות אלו בהתאם לתקן היערנות הוא שתעשיית העץ תורמת לשמירה על כמות העצים בעולם ולספיגת CO2. גופים כמו PEFC מייצרים ערך כלכלי ליער כיער, כך מובטח שיערות לא יכרתו ויומרו לשטחים פתוחים לשימושי חקלאות ואחרים.

 • טיבעת רגל פחמנית שליליתעל פי דוח ה- EPD של המוצר, כמות הפחמן הדו חמצני שהושקעה בייצור המוצר, פחותה מזו הכלואה במוצר עצמו (בסיבית העץ).

.

כאשר עץ גדל, הוא סופח ומקבע פחמן, כאשר משתמשים בעץ לחיפוי מבנה ובמקביל דואגים לשתול עצים חדשים ביער מנוהל הממשיך לספוח פחמן, אנחנו תורמים להפחתת מאזן הפחמן ברמה העולמית.

 • Low Voc 

.

מוצר עשוי עץ טבעי ללא רעלים, ללא דבקים וללא פליטת VOC (ללא פליטת תרכובות אורגניות נדיפות).

 • אורך חיים וסוף מחזור חיים ידידותי לסביבה.

.

מוצר עמיד מאוד שכמעט אינו דורש תחזוקה והחלפה לאורך שנים, בכך חוסך משאבים בהתקנתו וגם בתחזוקתו. מאחר והמוצר עשוי עץ טבעי, ניתן למחזר אותו.
בסוף חיי המוצר, במידה ומגיע להטמנה בקרקע, הוא מתפרק בחזרה לחומר טבעי כפי שקורה לעץ בטבע.

תקינה ירוקה – להלן טבלת ניקוד פוטנציאלי על פי ת"י 5281 (בנייה ירוקה):

פרויקט העושה שימוש  במוצר, יכול לזכות בניקוד בנייה ירוקה (במסגרת ת"י 5281), הטבלה להלן מציגה את פוטנציאל הניקוד האפשרי.

הערה: יש לשים לב כי התקן לבנייה ירוקה הינו תקן למבנה (פרויקט שלם) ולא למוצר ספציפי. הניקוד המפורט להלן מציין את אפשרויות צבירת הניקוד במבנה כתוצאה מיישום המוצר בביצוע. הניקוד הסופי למבנה ייקבע רק על ידי מכון התעדה לתקן.

מס' סעיף

שם הסעיף

מהות

ניקוד פוטנציאלי

נספחים

הערות

1.1.4

דירוג אנרגטי לפי ת"י 5282

פוטנציאל תרומה לשיפור הדירוג האנרגטי הודות לחזית מאווררת

יש להכניס את חתך החזית למודל האנרגיה של המבנה המתוכנן להערכת השיפור בצריכת האנרגייה

 

 

4.1

חומרים ומוצרים שפגיעתם בסביבה פחותה (כגון תו ירוק)

חומרים בעלי אישור דוגמת "תו ירוק"

1/15 מוצרים המעניקים יחד עד 3 נק'

אישור תו ירוק + אישור מעבדת IQC

 

4.5

ניתוח מחזור חיים

דוח LCA לפי 14025

1/6 מוצרים המעניקים יחד עד 2 נק'.

דוח EPD למוצר

 

אישור בתהליך חידוש

4.7

חיפוי הבניין שלא באבן טבעית

המוצר מסייע לצמצום השימוש באבן טבעית

עד 2.5 נק'

 

ניקוד מותנה בכך שאין שימוש באבן טבעית בשאר חלקי המבנה

5.2

איכות האוויר בפנים הבניין

תרכובות אורגניות נדיפות – L-VOC

1/8 מוצרים המעניקים יחד 3 נק'

אישור פליטת VOC למוצר

 

קישור לאישורי המוצר מתוך "המאגר הירוק" של SID

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *