SID Green Product Kit

 

                                                     (SID GPK (Green Product Kit

היא ערכת מוצר מפורטת המציגה את יתרונות ותכונות המוצר הירוק ברמה המעשית והטכנית. ערכת המוצר משמשת לשיווק המוצר כמוצר ירוק ושילוב המוצר ע"פ תקנים מקובלים בפרויקטים ירוקים (קבלת ניקוד).

תיק המוצר נבנה על פי תו האיכות SID QA. תו איכות שמאחוריו תהליך הערכה מקצועי ואובייקטיבי לבחינת מוצרים, חומרים, שיטות וטכנולוגיות חדשות. במסגרת תהליך SID QA צוות מומחים בהובלת ד"ר אדריכל נעם אוסטרליץ בוחן באופן שיטתי טכנולוגיות חדשות בעלות פוטנציאל לפתרון בעיות מהותיות בעולם הבנייה. 

רקע: 

תקני בנייה ירוקה כגון 5281 (התקן הישראלי לבנייה ירוקה) או LEED (תקן בינלאומי) הפכו בשנים האחרונות לחלק מהדרישות לרישוי מבנים וב-2021 יהפכו לחובה ברמה הארצית. תהליך קבלת התקן כולל תיעוד של פעולות תכנון והצהרות על שילוב חומרים וטכנולוגיות שיכולים לשפר את ביצועי המבנה ואיכות הסביבה לפי קריטריונים מוגדרים. בתהליך התקינה של המבנה נדרש להגיש לגוף הבודק הצהרות, מסמכים והוכחות לכך שהשיטות, החומרים והטכנולוגיות בפרויקט ראויות לניקוד. לשם מיצוי הניקוד הפוטנציאלי נדרשת היכרות עמוקה עם: המוצר, שיטות הייצור,מוצרים משלימים וקטגוריות מוצר.

SID GPK – ערכה הכוללת את הפרטים הבאים:

   מידע מקצועי המיועד למתכננים ויועצי בנייה ירוקה.

  • תיאור הבעיה, המצב הקיים בשוק ותחום הפתרון.
  • רקע אודות המוצר, שימושים אופיינים ויתרונות יחסיים.
  • תמצית התכונות המהותיות שלו שהופכות אותו לירוק.

תיאור האופן שבו ניתן לקבל ניקוד בשילוב המוצר בפרויקט.

  • טבלת ניקוד פוטנציאלי – פירוט הסעיפים לקבלת ניקוד וכמות.
  • הערות למלווה בנוגע לאופן ההתעדה והמלצות חישוב והגשה.
  • רשימת המסמכים הנלווים הנדרשים להוכחת כל סעיף.

המסמכים והאישורים הנדרשים כהוכחות לעמידה בדרישות התקן.

  • מסמכי התעדה מהיצרן, אישורים, תקנים ובדיקות שנערכו למוצר
  • הפניה לאתר מוצר ויצרן, דפים טכניים ומדריכי יישום.
  • קישור להגדרות עדכניות לגבי תחומים שבהם המוצר רלוונטי.
  • מידע עדכני לגבי דרישות הרשויות/עיריות/ממשלה לדירוג.

חשוב להדגיש, תקני בנייה ירוקה ניתנים למבנה בכללותו (לא למוצרים/טכנולוגיות) בין היתר על בסיס החומרים והטכנולוגיות המשולבים בו.לא ניתן לקבל אישור גורף ואחיד לכך שהמוצר יקבל תמיד ניקוד מסוים בתקינת מבנה, הניקוד הוא תמיד ספציפי למקרה. ניתן וכדאי, בתהליך נפרד, להגיש בקשה לקבלת תו ירוק למוצר. מוצר בעל תו ירוק הוא אחד מן הקריטריונים המקנים ניקוד בתקן בנייה ירוקה.

הערכה מיועדת להפצה על ידי החברה המייצרת/משווקת את המוצר וכן על ידי SID. 

הערכה דיגיטלית וזאת על מנת לשמור על עדכניות ביחס לדרישות התקינה המשתנות.

עם אישור הגורם המזמין לתוכן הערכה היא תעלה כדף מידע עם נספחים באתר SID, בנוסף להפצה ממוקדת ואישית לחברים בקהילת SID, קהילה בה חברים דמויות מובילות מעולמות הבנייה הירוקה והבנייה המתקדמת.

eco2 | מידע כללי

צבע חדשני ומקיים מחומרים טבעיים* של חברת ׳טמבור׳

eco2 הוא צבע פנים העשוי מחומרים טבעיים* שמקורם בעיבוד של אבן גיר טבעית וחומרים טבעיים נוספים. הוא אינו מכיל אלרגנים והוא נטול חומרים אורגניים נדיפים רעילים (NO-VOC). צבעים על בסיס גיר טבעי משמשים כחומר גמר במבנים מזה אלפי שנים ויש להם יכולת עמידות גבוהה מאוד והקשרות טובה לתשתית שגם היא מבוססת על מינרלים (בטון, טיח וגבס).

החדשנות בסדרת צבע eco2 היא בשילוב 'רשת הגרפן' שהינו החומר הדק, הגמיש והחזק ביותר ביחס לגודלו בעולם. רשת גרפן, שעובייה אטום אחד של גרפית, מעניקה עמידות גבוהה של הצבע לאורך זמן, מראה אחיד לקיר, וגמישות גבוהה שמונעת סדיקה. הגרפן מחליף למעשה חומרים אקריליים וכימיקלים נוספים שמהווים בצבעים אחרים את ה'דבק' שמחבר את הצבע לקיר.

*מכיל כ-5% חומרים פולימריים            

 

מקבץ תכונות מועילות של מערכות הצללה חדשניות של חברת 'Orgon' 

חברת ׳Orgon׳, בתור נציגה של חברת ׳Hunter Douglas׳ ההולנדית, מייצרת בישראל מגוון רחב של מערכות הצללת פנים. מערכות אלה מיוצרות לרוב לפי הזמנה פרטנית לפרויקט (custom made) , ולכן ניתן להתאים לכל חלל אדריכלי את הרכב החומרים וסוג ההצללות המיטביים עבורו. 

בערכת מידע זו, נבחרו ארבע מערכות מובילות מתוך המבחר הגדול של האפשרויות הקיימות, וכן מערכת שליטה ובקרה, המייצגות תכונות חדשניות ואיכויות. מערכות אלה מייצגות תכונות ייחודיות של מערכות ההצללה החשובות לרווחת ולבריאות המשתמש, וכן ליעילות אנרגטית של מבנים. תכונות אלו מבדילות אותן משאר המערכות הסטנדרטיות הקיימות היום בשוק. 

 

 

 

מערכת ICONEX | מידע כללי 

מערכת לבניה ביציקות בטון בתוך תבניות יציקה מתועשות מפוליסטירן מוקצף – 'קלקר' – מערכת ICF

 

 

 

מערכת ICONEX מיוצרת במפעל 'פוליביד' אשר שוכן בקיבוץ משמר הנגב. המערכת כוללת יחידות מתועשות חלולות מפוליסטירן מוקצף קל משקל – expanded polystyrene (קלקר-EPS). הרכבת הקירות נעשית בהנחה פשוטה של התבניות קלות המשקל זו על גבי זו. לאחר סיום בניית הקיר, יוצקים לתוכו בטון. תבניות הפוליסטירן נשארות כחלק ממבנה הקיר ומקנות לו בידוד תרמי מצוין. עם סיום בניית שלד המבנה, ניתן לטייח את הקירות החיצוניים של המבנה או להרכיב על הקירות מערכת גמר כדוגמת אבן או לוחות בתלייה יבשה. שיטה זו מאפשרת בנייה במהירות רבה יותר משיטות מקובלות בישראל.

קיר הבטון המתקבל בתהליך זה, חזק יותר מקירות בטון אחרים עקב תהליך האשפרה האיטית בתוך התבניות. יתרון נוסף של המערכת הוא הדיוק במידות וקבלת גמר אחיד ואיכותי לקירות. הקיר החיצוני מבוצע בטיח מיוחד שפותח על ידי 'פוליביד' והוא בעל יכולת הידבקות מעולה לתבניות ויעיל במניעת סדיקה. בצד הפנימי של הקיר מורכבים לוחות גבס ישירות בהברגה לתבניות ומספקים גמר פנימי חלק, מישורי ונקי.

אלומיניום 'ירוק' ודל פחמן של מפעל פרופאל

חברת פרופאל היא חברה ששמה לה למטרה לייצר מוצרי אלומיניום בתהליכים היעילים ביותר תוך הפחתה מקסימאלית של טביעת הרגל הפחמנית והסביבתית.

 

לשם כך פרופאל נוקטת בכמה אמצעים: 

א. מקור החומר העיקרי הוא מחזור פסולת אלומיניום

האמצעי העיקרי הוא ייצור עצמי של חלק ניכר מהאלומיניום הגולמי מפסולת אלומיניום. מחזור פסולת אלומיניום 75% מהאלומיניום שמשמש את החברה מקורו באתרי מיון פסולת. החומר מקורו בפסולת מישראל והוא ממוין בצורה מדויקת כך שרק אלומיניום נקי מגיע לתנורי ההתכה. מפעל ההפרדה והמחזור של פרופאל משתמש בטכנולוגיות מיון וטיפול מתקדמות המאפשרות לעשות שימוש מלא בפסולת האלומיניום הגולמית ללא שאריות והטמנת פסולת או זיהום סביבתי. שימוש בחומר ממוחזר מפסולת בהיקף כזה ייחודי גם בקנה מידה עולמי בתעשיית האלומיניום. 

 

ב. רכישת חומרי גלם 'דלי פחמן' ממקורות אחראיים

25% מהאלומיניום בסגסוגת של פרופאל מקורו ברכש אלומיניום גולמי דל פחמן. החברה רוכשת אלומיניום זה מספקים אחראיים המתחייבים לפליטה של עד 2.1 טון CO2 לכל טון אלומיניום. החברות המספקות אלומיניום בתולי (שמקורו בכרייה) משיגות הפחתת פחמן באמצעות ייעול תהליכי ייצור, שימוש באנרגיות מתחדשות ושתילת עצים רבים. ספקי אלומיניום אלו מחזיקים ב- 14001 ISO לניהול סביבתי ובאישור (מצורפים בסוף המסמך):

Aluminum Stewardship Initiative (ASI) Certification

התוצאה:

 

ג. הפחתת צריכת אנרגיה בתהליכי ייצור

האמצעי השלישי שבו משיגה בחברה הפחתת טביעת רגל סביבתית ופחמנית הוא טכנולוגיות מתקדמות שמייעלות תהליכי ייצור.

בין אמצעים אלו ניתן למנות:

01   תהליך התכה העושה שימוש יעיל באנרגיה נקיה יחסית של גז LPG ומותקנות בו מספר טכנולוגיות המונעת פליטות גזים ובעיקר פליטות של חומרים מסוכנים. שימוש בתנור התכה חוסך אנרגיה בין השאר ע"י תהליך מקדים של שריפת שאריות הצבע/הפלסטיק שעל האלומיניום הממוחזר. שריפה זו יוצרת חום (חינמי) ללא שימוש בדלק פוסלי. בנוסף לכך בארובות הפליטה של התנור מותקן מחליף חום שממחזר חום ומשיב אותו לתנור.

02   שימוש במכבשי יצור מתקדמים – הפועלים ביעילות אנרגטית ובתחזוקה מופחתת.

03   ניהול תהליכי ומחסן אוטומטי – מפחיתים בזבוז אנרגיה ופחת של מוצרים.

 

על ידי תהליכי יצור מתקדמים ושימוש בציוד חדשני פרופאל מקטינה הפחת התהליכי (שאריות חיתוך ומוצרים שנפגמו בייצור). הפחת של הייצור במפעלי החברה עומד על כ- 15% לעומת 20% ויותר במפעלים מיושנים.

אמנם הפחת התהליכי בכל מפעל נשלח למחזור, אך בפרופאל פחת זה משתלב במערך המיחזור הכללי ולפיכך נדרש יחסית מעט משאבים סביבתיים לטפל בו. חומרי גלם ממוחזרים שמקורם בפחת תהלכי, כלומר מחזור של חומר בתולי בתוך תהליך היצור עצמו למעשה אינו נחשב לרוב כחומר ממוחזר לחישובים לעמידה בתקני בניה ירוקה.

 

ד. הקטנת הפחת התהליכי

על ידי תהליכי יצור מתקדמים ושימוש בציוד חדשני פרופאל מקטינה הפחת התהליכי (שאריות חיתוך ומוצרים שנפגמו בייצור). הפחת של הייצור במפעלי החברה עומד על כ- 15% לעומת 20% ויותר במפעלים מיושנים.

אמנם הפחת התהליכי בכל מפעל נשלח למחזור, אך בפרופאל פחת זה משתלב במערך המיחזור הכללי ולפיכך נדרש יחסית מעט משאבים סביבתיים לטפל בו. חומרי גלם ממוחזרים שמקורם בפחת תהלכי, כלומר מחזור של חומר בתולי בתוך תהליך היצור עצמו למעשה אינו נחשב לרוב כחומר ממוחזר לחישובים לעמידה בתקני בניה ירוקה.

 

ה. גימור וצבע מפעל אילגון

01   אילגון/אנודיז – "חיקוי" באופן מבוקר של תהליך קורוזיה טבעי שמתפתח על אלומיניום. תוצאת התהליך המבוקר הינה שכבה אחידה, איכותית ואסתטית המגנה על הפרופיל בשילוב גוונים (טבעי דרך מידות שונות של חום עד שחור).

02   צבע להבדיל מאנודיז, הינו שכבה של אבקה על גבי הפרופיל. אורך חיים של הפרופיל קצר יותר ומזהם יותר במיחזור. צבע סטנדרטי נותן אחריות לכ- 7 שנים, אילגון הינו לכל אורך חיי הפרופיל.

03   פרומשי – תהליך הכנת פני שטח היחודי לפרופאל. תהליך נקי באמצעות התזת כדוריות נירוסטה בתא סגור. התהליך אינו עושה שימוש בכימקלים.

04   תהליך צביעה ANODIZE FLASH- אילגון שמיועד להיות שכבה ראשונה תחת שכבת הצבע, בתהליך רציף שיבטיח לוחות זמנים מדוקדקים יאפשר הגנה אידיאלית בפני קורוזיה בנוסף לאפשרויות לא
מוגבלות של גוון (ראו גרף 2).

05   רמת השימוש בכימיקלים בתהליך בהשוואה לתהליכי צביעה אחרים קטנה משמעותית. בנוסף בתהליך נעשה שימוש חוזר ונשנה במים, כך שרמת הצריכה של המים נמוכה כמו גם כמות המים שמוזרמת לביוב.

06   מערכות מים לטיפול במי שטיפת התהליך והשבתם לשטיפות או השלמה לאידוי ודרג אאוט בנוזלי תהליך. צמצום מכ-100 קוב עד כדי פחות מ-10 קוב מים ביום, איוד רובם ע"י חום שיורי ופינוי שארית מצומצמת של בוצה/מוצקים.

                                                        פרופיל מאולגן

 

גרף 2: השוואת עמידות בין שיטות שונות של טיפול מקדים למניעת קורוזיה

קורוזיה שמתבטאת באורך המצטבר של קוי קורוזיה שהתגלו על פרופיל שנשרט שתי וערב והוכנס לתא מלח

* פסיבציה – תהליך כימי שגורם לחומר להיות אדיש ביחס לחומר אחר לפני שמשתמשים בחומרים יחד.

 

ו. ייצור מקומי בישראל

החברה מרכזת את כל תהליכי הייצור – מהפקת מרבית חומר הגלם, דרך מיון, התכה, היצור של הפרופילים, ואילגון וצביעה – באתר יצור אחד (בגליל המערבי) ובכך מקטינה את הצורך בהובלות וטביעת הרגל הכרוכה בכך. בנוסף כמוצר ישראלי שמוסע מרחקים קצרים אל הלקוחות יש לו ייתרון מבחינת טביעת רגל פחמנית על פני מוצרים מיובאים ממדינות רחוקות.

 

 

ז. אחריות חברתית וייצור אחראי מבחינה סביבתית

פרופאל היא חברה ישראלית משפחתית שמפעליה נמצאים באזור פיתוח בקרבת גבול הצפון. המפעל מעסיק 100 פועלי יצור מהגליל ובכך תורם לחיזוק הכלכלה המקומית והחוסן החברתי של האזור. עובדי החברה זוכים לתנאי העסקה הוגנת וסביבת יצור בטוחה ואחראית לבריאותם. מבחינה סביבתית כוללת המפעל מנוהל בצורה מתקדמת ביותר ועומד בתקנים ודרישות איכות סביבה מהמחמירות ביותר.

 

ח. מחזור של חומרים נוספים (למכירה)

01. ברזל – שבבים של פלדה, טבעים בגמר חיים, חלקי מכונות וכד'

02. מים- מחזור מים שעברו שימוש ראשוני לתהליך הקירור של הבולים לאחר היציקה

03. עץ קרטון ונייר – חומרי אריזה לא תקינים

 

 

 

 

ליצירת קשר עם מפעל ׳פרופאל׳- 04-6644800

ערכת מידע דיגיטלית

 

מקבץ תכונות מועילות של מערכות הצללה חדשניות של חברת 'Orgon' 

חברת ׳Orgon׳, בתור נציגה של חברת ׳Hunter Douglas׳ ההולנדית, מייצרת בישראל מגוון רחב של מערכות הצללת פנים. מערכות אלה מיוצרות לרוב לפי הזמנה פרטנית לפרויקט (custom made) , ולכן ניתן להתאים לכל חלל אדריכלי את הרכב החומרים וסוג ההצללות המיטביים עבורו. 

בערכת מידע זו, נבחרו ארבע מערכות מובילות מתוך המבחר הגדול של האפשרויות הקיימות, וכן מערכת שליטה ובקרה, המייצגות תכונות חדשניות ואיכויות. מערכות אלה מייצגות תכונות ייחודיות של מערכות ההצללה החשובות לרווחת ולבריאות המשתמש, וכן ליעילות אנרגטית של מבנים. תכונות אלו מבדילות אותן משאר המערכות הסטנדרטיות הקיימות היום בשוק. 

 

 

 

מוצרים שמעניינים אותנו

מטהר האוויר AURA Air

מוצר עץ של CLT Israel

לוח החוץ DensElement של ׳Golmat׳

מערכות לטיפול באבנית במים זורמים של חברת ׳hydroflow׳

מערכות ההצללה של חברת ׳ORGON׳

חלונות תרמיים של חברת ׳אלובין׳