TreeTube

בית גידול תת קרקעי לגידול עצים בסביבה מרוצפת, בנויה ותנאי קרקע קשים

תחום: 

נטיעות במרחב הבנוי

במה מיוחד?

צימוח עצים מהיר ומוצלח

שימוש עיקרי:

בית גידול לעצים

יצרן/יבואן:

TreeTube טרי טיוב

מה היא מערכת TreeTube (TT)?

TT היא מערכת חדשנית ומודולארית לגידול עצים בסביבות מאתגרות המבוססת על מיכלים גליליים תת קקעיים המותאמים לעומסים הנדרשים בסביבה עירונית קשוחה. המערכת כוללת את כל המרכיבים הנחוצים לעץ (קרקע זמינה, אוויר ומים) כך שיוכל לשגשג ולצמוח במהירות.

למה זה מעניין אותנו ומה החידוש בתחום?

בביצוע עבודות במרחב העירוני, מקובל כיום לנטוע עצים בתוך תווך המדרכה. מרחב זה הוא אגרסיבי ובעייתי מאוד לגידול עצים בעיקר משום שמצע המילוי ומבנה הקרקע מוכתב על ידי מהנדסי תכן (מתכנן הדרך), המצע מהודק ובעל הרכב שאינו מתאים לצמיחת עצים. כדי להצליח לצמוח ולגדול, עץ זקוק למים, אוויר וחומרי הזנה שונים אותם הוא מקבל מבית הגידול התת קרקעי שלו. בנוסף, העץ זקוק לנפח ועומק קרקע על מנת לייצב את עצמו ולגדול. לחצו כאן לסקירת SID למידע נוסף בנושא נטיעת עצים וצמחים במרחב הבנוי.

כאשר מסופקים לעץ תנאי גידול מעולים – כפי שמערכת טריטיוב מאפשרת –  מתקבלים עצים בריאים ומשגשגים, עם קצב גידול מהיר יותר.

עץ שמגיע לגודל הצימוח הטבעי שלו והוא בעל נוף מפותח, משפיע באופן חיובי ביותר על הסביבה האורבאנית. הוא מספק צל וחמצן, סופג זיהום אויר ומקרר את הסביבה. עץ בתנאי גידול אופטימליים  מפתח יציבות, עמידות למזיקים ומחלות, וכן לתנאי מזג אויר מאתגרים, כולל לרוחות עזות.  

כלל התמונות באדיבות חברת טריטיוב (TT)

מה כוללת מערכת TT?

מערכת TreeTube (TT) היא פיתוח ישראלי חדשני (מוגן פטנט) שנותן מענה הן לצרכים של העץ והן לדרישות התכן ההנדסי באזורי מדרכות כבישים ורחבות בעיר.

בשטחים רבים בעיר נדרש ריצוף לרחבות, שטחי חניה, מדרכות ושבילים להולכי רגל. מערכת TT מבוססת על מסבך גלילי המקנה חוזק מבני ועמידה בתקני העמסה, כולל לצד מיסעות עמוסות. כך שניתן להדק באופן מיטבי את המצעים ולהימנע משקיעות. המערכת הינה מערכת מודולרית המאפשרת גמישות מירבית בהתאם לתכנון האדריכלי והקניית מרחב גידול מירבי – בהתאם למצב התשתיות בתת הקרקע ולתקציב.

המערכת מכילה מכוון שורשים המנתב את השורשים אל הקרקע המקומית עמוק מתחת למצעים. המערכת כוללת מגבל שורשים אינטגרלי כך שנמנעת פגיעה בתשתיות בסביבתה.

TT הינה מכלול אינטגרלי המכיל מערכת אוורור והשקיה – כך שלקבלן המתקין לא נותר אלא לחפור, להניח, לכסות ולמלא בקרקע לא מהודקת מתאימה, ולשתול.

מערכת TT כוללת:

ייעוץ, תכנון, הדרכה והתאמת מיכלים לפרוייקט הספציפי במהלך ההזמנה.
מיכלים גליליים עמידים וחזקים להטמנה. כולל הכנות מובנות להשקייה.
מפרט לקרקע ומפרט לביצוע המתאימים להצלחת גידול העצים.

איור: מערכת TT בחתך רחוב טיפוסי. באדיבות חברת TT

חברת טריטיוב – TreeTube – TT – חברת ישראלית בעלת פטנט ייחודי

TT היא חברה ישראלית צעירה ששמה לה למטרה לפתח מגוון מערכות ופתרונות מיטביים לקיום עצים במרחב העירוני. צוות TT כולל מומחים בתחומי אגרונומיית עצים (אילנאות -Arboriculture ), אדריכלות נוף, הנדסת פיתוח מוצר, ועוד.

החברה חלוצה בתחומה ופונה לשווקים בינלאומיים. ל- TT יש פטנטים רשומים על הפתרון והיא התקינה כבר אלפי יחידות בישראל ועשרות בחו"ל (הולנד ועוד).

3 תכונות מובילות של המערכת שמצאנו במסגרת תחקיר SID:

 • מערכת TT עונה בצורה אופטימאלית על כל צרכי העצים:

  המערכת מאפשרת לספק לעץ מים, קרקע איכותית ומאווררת בתת קרקע וסביב בית השורשים, אפשרות להתפתחות השורשים בנפח גידול משמעותי והגנה מכאנית על שורשי העץ. פתחי המערכת מתוכננים כך שיתאימו לכל פתח בור נטיעה רצוי. מערכת האוורור וההשקייה בנויה כך שניתן לתחזק אותה מבחוץ לאורך זמן – כך שצרכי העץ מובטחים.

  הקרקע בתוך המערכת שומרת על איכותה לאורך השנים. הקרקע סביב העץ אינה נושאת את עומסי הדרך/הריצוף (בשונה מהמצב הרגיל של נטיעה במדרכה) ולכן היא אינה נדרשת לעבור הידוק. כך מתאפשרים תנאים אופטימאליים להתפתחות מעולה של שורשי העץ.

 • מוצר עמיד וחזק – המערכת מיוצרת ממסבך גלגילי מחוזק המבוסס על פלסטיק HDPE (פוליאתילן גבה צפיפות)– חומר עמיד וחזק,  שאינו משפיע לרעה על העץ. ניתן לייצר את המוצר בשילוב בעד 25% של חומר ממוחזר (בהתאם לתקנים הנהוגים במדינה) המערכת מיועדת לשמש עשרות רבות של שנים ומתאימה למחזור עתידי במידת הצורך.

 •  המערכת מבטיחה שמירה על תשתיות הרחוב – יחידת ה- TT מעוצבת בצורה גלילית ומבנה הקמרון שנוצר מאפשר חלוקת עומסים שווה, תמיכה ונשיאת עומסים גבוהים מאוד למיסעה והדרך שמעל (מדרכה וכביש – ראה בדיקת עומסים בהמשך). שורשי העץ מתפתחים בכיוונים רצויים וכך נמנעת פגיעה בתשתיות צנרת סמוכות.

מידע נוסף לקהל המקצועי :

פרטים טכניים אודות המערכת

 • TT מבטיח מרחב מחייה איכותי בנפח מינימלי של כ- 3 מ"ק ומעלה.
 • במרכז המערכת מותקן פתח נטיעה מובנה בקוטר מינימלי של 80 ס"מ המשמש כמכוון ומגבל שורשים.
 • ניתן גם להתקנה באופן טורי ומקבילי בכל אופן שנדרש.
 • שרוולי השקייה אינטגרליים בקוטר מינימלי של 75 מ"מ בתקרת היחידה ובולטים משני צידי העץ.
 • פתחי ניקוז בקרקעית גליל ה- TT.
 • ניתן לחבר תאי TT זה לזה כך שמתקבל רצף של בית גידול לשורשי עצים רבים.
 • מערכת ריקה קלת משקל (כ- 50 ק"ג למ"א).

פירוט עיקרי השלבים ביישום מערכת TT

חברת TT מציעה ליווי והדרכה של מומחים ביישום לכל פרויקט ופרויקט. היישום הינו פשוט וסלחני ומאפשר לכל קבלן תשתיות שעובר הדרכה, להטמין את המערכת ככל תשתית אחרת ולהדק את שכבות המיסעה והדרך ללא כל חשש בפגיעה במרחב הגידול של העץ. להלן מספר שלבים עיקריים להתקנת מערכת TT בחתך רחוב טיפוסי:

TT בחתך טיפוסי ניצב לאבן שפה בבור נטיעה. תשריט באדיבות חברת TT

יעילות השקייה וחסכון במים

מערכת TT כוללת הכנות מובנות למערכת השקייה תוך מזעור נזקים עתידיים לצנרת, הפחתת אידוי והבטחת השקייה ממוקדת ויעילה לעץ לאורך זמן. הערכת חיסכון של כ- 25% במים (השקיה תת קרקעית וממוקדת, האידוי מתעבה ברום המערכת וחוזר למצע, דבר המפחית איבוד מים).

TT הינה מבנה גלילי הפתוח בשני הקצוות וכן מכיל פתחי יציאת שורשים בצדד אחד או שניים. המערכת אטומה לחלוטין כלפי מעלה וכלפי המיסעה (מלבד פתח הנטיעה). דרך פתח הנטיעה (גודל משתנה – תלוי בפרטים הנהוגים בכל עיר), מבוצעת כלל התחזוקה הנדרשת במערכת – החלפת צינור השקיה (בעת הצורך) המושחל בתוך צנרת האוורור הייעודית. המערכת מתחברת אל קו המים המחלק הנמצא מחוץ למערכת בתוך בור הנטיעה. פתרון זה מאפשר לוודא זמינות מים למשך כל חיי העץ והגנה על תשתיות האוורור וההשקיה לאורך זמן. הצנרת מוגנת מפגיעה מכנית וכן פגיעה (מעיכה) מצד העץ כאשר הוא גדל (דבר הנפוץ בשיטות נטיעה אחרות), כך שנמנעים נזקים ופיצוצי צנרת העלולים לגרום לאובדן מים רב.  
כמו כן – כיוון שההשקייה נעשית בתוך המערכת, ישנו חיסכון ניכר במים תוך הפחתת אידוי.

במערכת TT כל המים שמוקצבים לעץ ינוצלו על ידו ללא בזבוז מים. חיסכון במי השקיה (ליטר/לדונם) מחושב ומוגש כחלק מהמסמכים בעת התעדת פרויקט לתקן הבניה הירוקה ומאפשר לזכות בניקוד (ראה טבלת ניקוד לבנייה ירוקה בהמשך). 

מיכל TT עם הכנה ייעודית להשקייה ואוורור

אפשרות לשיפור הפתרון ההידורולוגי

אזורי נטיעה בשטח עירוני יכולים להוות חלק משטחי חלחול והשהיית נגר וכך לסייע למניעת הצפות ועומס על מערכת הניקוז העירונית.

פתח הנטיעה במערכת משמש הן כמגבל שורשים למניעת קונפליקט עם התשתיות הסובבות, והן כמכוון שורשים אל תוך המערכת וממנה אל מתחת למצעים לבית הגידול השניוני.

דרך פתח הנטיעה נאסף נגר עילי אל תוך המערכת ועוזר בסילוק הנגר מהרחוב. פנים המערכת מספק מעטפת הגנה וטמפרטורה מבוקרת שמסייעת גם היא לצמיחת העץ.

בתחתית מערכת ה- TT מצויים פתחי ניקוז והמיכל עצמו מלא באדמה בעלת ניקוז מצוין. כך, מערכת TT מבטיחה חלחול מהיר ואופטימאלי של עודפי מים, כולל סינון מסוים בעת מעבר מי הנגר דרך בית השורשים אל מי התהום.

ניתן לשלב בתכנון ההידרולוגי של הפרוייקט מערכת TT עם קולטני צמ"גים, או לנקז כלפייה שטחים מרוצפים. באופן כזה, בחישוב הידרולוגי מתאים, ניתן לחסוך בצורך בביצוע קידוחי חלחול ולטפל מקומית במי נגר עילי. (מותנה בתכנון של יועץ הידרולוגי לפרוייקט הספציפי).

חתך לאורך תעלת נטיעה, באדיבות חברת TT

תקנים וניקוד:

תקינה ירוקה –  להלן טבלת ניקוד פוטנציאלי על פי ת"י 5281 (בנייה ירוקה):

פרויקט העושה שימוש במערכת יכול לזכות בניקוד בנייה ירוקה (במסגרת ת"י 5281), הטבלה להלן מציגה את פוטנציאל הניקוד האפשרי.

הערה: יש לשים לב כי התקן לבנייה ירוקה הינו תקן למבנה (פרויקט שלם) ולא למוצר ספציפי. הניקוד המפורט להלן מציין את אפשרויות צבירת הניקוד במבנה כתוצאה מיישום המוצר בביצוע. הניקוד הסופי למבנה ייקבע רק על ידי מכון התעדה לתקן.

מס' סעיף

שם הסעיף

מהות

ניקוד פוטנציאלי

נספחים

הערות

2.8 – 1

 

מירוב השימוש בקרקע – הצללה על שטחים פתוחים

שימוש במערכת TT  יכול לאפשר העלאת כמות העצים בפרויקט ובכך לסייע לעמידה בדרישות הסעיף

עד 1 נק'

 

 

4.2

חמרים ממוחזרים

המוצר מכיל לפחות 10% או 20% תכולת חומר ממוחזר

1/4 מוצרים המעניקים יחד עד 2 נק'

 

אישור יצרן לתכולת חומר ממוחזר (על פי דרישה מראש)

על פי דרישה מראש לפרויקט

4.3

חומרים ומוצרים מקומיים

מוצרים בעלי תו "מיוצר בישראל"

1/15 מוצרים המעניקים יחד עד 2 נק'

אישור מיוצר בישראל

 

9.1

חדשנות

מערכת חדשנית לנטיעת עצים במרחב הבנוי

0.5 נק'

ראה סקירה זו, לאישור חדשנות בפרוייקט

 

תקני איכות למערכת

מערכת TT בנויה כך שיכולה לשאת את עומסי הדרך באופן מידי לאחר ההתקנה (על פי הנחיות היצרן). להלן קישור לדוח בדיקת עמידה בעומסי הדרך.

תמונת מדוח בדיקת מכון התקנים לבדיקת עומסים על מערכת TT

כנראה שיעניין אותך גם...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *