פוליאוריאה לאיטום

חברת א.צ

שם המוצרים במערכת: 

פוליאוריאה Tecnocoat P-2049, בתוספת Tecnotop 2C (ציפוי גמר רפלקטיבי)

תחום:

איטום מבנים

 

במה מיוחד?

חומר איטום בעל תכונות יוצאות דופן באיכותן, מוצר מוביל שוק

שימוש עיקרי:

לאיטום מגוון גדול של סוגי ורכיבי מבנה (איטום חיובי)

יצרן/יבואן:

א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבנייה (מיוצר על ידי חברת Tecnopol)

איטום בחומר איכותי עם עמידות לשנים רבות

חברות העוסקות בחומרי איטום פועלות כל העת לפתח פתרונות מתקדמים המתאימים למטרות איטום שונות על מנת לספק מענה לכל מקרה ומקרה. לצערנו, כשלי איטום הן תופעה נפוצה ביותר וכמעט כל אחד מאיתנו נתקל במישרין ובעקיפין בבעיות שקשורות בכשלי איטום וחדירות מים למבנה. במערכות איטום המבוססות על יריעות ביטומניות מולחמות קיימים תמיד 'תפרים' בין היריעות. כאשר מופיע כשל, מקורו כמעט תמיד בחיבורים ולא ביריעות עצמן.

כל מהנדס ומתכנן מקצועי יודע שאיטום הוא תחום לא סלחני. כלומר, אם יש כשל כלשהו, כמעט תמיד הוא יגרום לבעיות במבנה, לנזקים בלתי הפיכים ולתקלות קשות ויקרות לתיקון. משום כך, אנו תמיד ממליצים להשקיע קצת יותר כסף בחומרים האיכותיים ביותר ובביצוע קפדני של פרטים והוראות היצרן.

השקעה נוספת במערכות איטום איכותיות ובהגנה עליהן בזמן הבנייה, מחזירה את עצמה וחוסכת כסף רב לטווח הרחוק.

בסקירה זו נתמקד בחומר האיטום המתקדם: Tecnocoat P-2049 ממשפחת ה'פוליאוריאה'.
לפוליאוריאה יש תכונות יוצאות דופן המציבות אותה בחזית חומרי האיטום בשוק הבנייה. בסקירה נציג את התכונות הייחודיות שלה, השימושים המתאימים, אופן היישום ועלויות מקובלות.  

איטום גג בניין כלל ירושלים, "מעבדת הגגות", תמונת רחפן מחידוש איטום הגג הישן בפוליאוריאה וציפוי רפלקטיבי, תמונה באדיבות חברת א.צ.

אטום - גמיש וחזק: כל התועלות הנדרשות בחומר איטום אחד

הפוליאוריאה היא חומר איטום נוזלי דו-רכיבי, כלומר,  בעת היישום שלו, מרססים, במכונה מיוחדת,   שני חומרים שיוצרים בחיבור ביניהם חומר חדש הנדבק לתשתית בכל נקודה ונקודה ומתקשה תוך שניות. התוצאה היא קרום רציף ואחיד (ממברנה) של פוליאוריאה, קרום שאינו חדיר למים. הפוליאוריאה מרוססת ברציפות על כל המשטח ולכן אין חיבורים ו'תפרים', לכך כמובן יתרון משמעותי ביצירת שכבה אחידה ורציפה ללא תפרים המהווים "נקודות תורפה".

הממברנה המתקבלת חזקה וגמישה מאוד ולכן עמידה יותר מחומרי איטום אחרים לפגיעה מכנית. גמישות החומר מאפשרת לו להימתח ולגשר על סדיקה עתידית שעלולה להתרחש כתוצאה מתזוזות טבעיות במבנה.

היישום של איטום בפילואוריאה דורש ידע מקצועי ומכשור מיוחד. יש צורך ביחס נכון בין שני המרכיבים (רכיב A ורכיב B ) ובטמפרטורה מתאימה. הפוליאוריאה נדבקת היטב כמעט לכל חומר מקובל בבניה כמו למשל: בטון, אריחי קרמיקה, מתכות, יריעות ביטומניות קיימות ועוד, יש להקפיד על הוראות הכנת שטח לפי היצרן.

עבודות איטום, בניין כלל ירושלים, מעבדת הגגות, תמונה באדיבות חברת א.צ.

3 תכונות מובילות של מערכת של מערכת Tecnocoat P-2049 שמצאנו במסגרת תחקיר SID:

 • גמישות יוצאת דופן והתאמה למגוון תשתיות מורכבות – מערכת איטום גמישה זו (מתיחה: לפחות 350%) היא מהמתקדמות בתחום האיטום של מבנים ותשתיות. ההידבקות והחיבור המעולה למגוון גדול של תשתיות צמנטיות מכל הסוגים וכן האפשרות להתיז כמעט על כל צורת משטח, מאפשרת להתגבר על גיאומטריות מורכבות וליצור שכבת איטום רצופה ללא חיבורים וטלאים המהווים כמעט תמיד את המקור לכשלי איטום.

 • מערכת איטום חזקה מאוד עם עמידות רבה תוך זמן קצר – המערכת היא בעלת יכולת נשיאת עומסים יוצאת דופן ולכן מתאימה גם ליישום באתרים בהם יש תנועת כלים כבדים כגון חניונים, מרלוג"ים גגות פעילים ויישומים אחרים הדורשים נשיאת עומסים. המערכת מאפשרת יישום מהיר וכבר מספר דקות לאחר היישום, ניתן לדרוך ולהשתמש בשטח שנאטם.
 •  מערכת האיטום 'ירוקה' – בעלת תו ירוק, דוח EPD ואישורים מהיצרן על עמידה בסטנסרטים גבוהים של שמירה על הסביבה. המערכת מאושרת ליישום במאגרי מים לשתיה בהתאם לת"י 5452 ומכאן ניתן ללמוד כי החומר אינו פולט רעלים למים ולסביבה לאחר יישומו. ניתן למצוא את האישורים של המערכת ואישורים נוספים במאגר הירוק שלנו.

החברה המייבאת – קבוצת א.צ

קבוצת "א.צ. טכנלוגיות מתקדמות לבניה", מספקת פתרונות וחומרים לענף הבנייה מעל ל- 35 שנים. הקבוצה מפתחת, מייצרת ומשווקת מגוון חומרי בניה בתחומים כגון איטום, גמר, ציפויים לרצפות, שיקום בטון ועוד. קבוצת א.צ. מלווה מגוון גדול של פרויקטים ומספקת ליווי וייעוץ מקצועי לאורך כל שלבי הפרויקט.

א.צ. מקיימת שיתופי פעולה עם מגוון יצרנים בינלאומיים ומעשירה את ענף הבנייה הישראלי במגוון פתרונות מתקדמים.

היצרן – Tecnopol

חברת Tecnopol – המייצרת את הפוליאוריאה Tecnocoat P-2049, פועלת בתחום המוצרים הכימיים לבנייה משנת 1996. היא מבין המובילות באירופה לייצור ציפויים נוזליים המשמשים לאיטום מבנים. Tecnocoat הוא מבין מוצרי הדגל המובילים שהחברה מייצרת.

מאז 2018, Tecnopol היא חלק מקונצרן Mapei, שנוסד בשנת 1937 במילאנו, איטליה והוא בין היצרנים המובילים בעולם למוצרים כימיים מתקדמים לבנייה.

מידע נוסף לקהל המקצועי :

יישומים בהם המערכת בעלת יתרונות משמעותיים

מערכת הפוליאוריאה מתאימה מאוד ליישום במאגרי מים, שטחים הנתונים לעומס וחשיפה לחומרים כימיים אגרסיביים.

מלבד לשימוש באלמנטים מקובלים הדורשים איטום כגון גגות גדולים ושטחים מרוצפים כמו מרפסות, מערכת הפוליאוריאה מתאימה מאוד לעמידה במים עומדים ובמאגרים כגון: מאגרי מי שתיה, בריכות נוי, מאגרים לחומרים כימיים אגרסיביים בתעשייה ועוד.

כמו כן, הודות לעמידותה יוצאת הדופן, המערכת משמשת לאיטום אלמנטים הנדסיים רגישים ומורכבים הנתונים לעומסים כגון: רצפות תחת עומסי תנועה כבדים, גגות ירוקים, שטחים מגוננים מעל חללי בטון, מתחת לאספלט בגשרים, יסודות העומדים במים, חניונים הנתונים לעומסים ועוד.

במידה ומיושמת במקומות החשופים לקרינת UV, יש ליישם שכבת גמר פוליאוריטנית: Tecnotop 2C (בגוון לפי בחירה) שעמידה לקרינת UV. ללא יישום שכבה פוליאוריטנית, צפוי שינוי בגוון צבע הפוליאוריאה (לא צפויה פגיעה בתכונות החומר עצמו). במידה ונבחר בצבע לבן לשכבה העליונה, היא תהיה בעלת רפלקטיביות גבוהה, תחזיר קרינת שמש ותפחית חום הנספג למבנה. דבר המעניק גם ניקוד לבנייה ירוקה.

מערכת רב שכבתית לאיטום איכותי

המערכת Tecnocoat P-2049 מורכבת למעשה משלוש שכבות:

הפריימר מקשר את הפוליאוריאה לתשתית

עובי שכבה מקובלת של כ- 2 מ"מ

שכבה המגנה על האיטום מפני קרינת השמש (במקרים של איטום החשוף לשמש, השארת הפוליאוריאה חשופה יכולה לגרום לשינוי גוון אבל לא אמורה לפגוע בתכונות המוצר, יש להיוועץ עם היצרן/ ספק)

נתונים טכניים

 • עובי מינימלי 1.5 מ"מ
 • אפשרות ליישום גמר נגד החלקה
 • הפוליאוריאה עצמה ניתנת ליישום בגוונים: לבן, אפור, שחור ואדום.
 • אפשרות לציפוי פוליאורטני להגנה וצרכים אדריכליים דקורטיביים ובגוונים נוספים
 • כוח מתיחה משמעותי: מעל 20MPa
 • התארכות במתיחה: לפחות 350%
 • עמידות בטווח טמפ' רחב (℃40- עד ℃140+)
 • מתאים ליישום על מגוון רחב של תשתיות, כגון: בטון, טיח, קרמיקה, מתכות, קצף פוליאוריטן, עץ, צבעי אקרילי, יריעות ביטומניות (אם הן דבוקות היטב לתשתית) ועוד.
 • צורת יישום: בהתזה (SPRAY), ביישום מקצועי בלבד עם מכשיר ייעודי בחום של 70 מעלות.
 • זמן ייבוש לדריכה לאחר יישום: כ-3 שניות (פיתוח תכונות אופטימליות לאחר 24 שעות)
 • מתאים כחומר איטום מתחת לעומס ולכן התאמה מעולה לאיטום מתחת לגגות, שימוש בתעשייה ועוד.

שלבים ליישום מקצועי ונכון של Tecnocoat P-2049:

חיתוך מוטות פלדה בולטים. במקרה הצורך הסרת יריעות רופפות וישנות, אין ליישם על יריעות או כל שכבה אחרת שאינה מחוברת כראוי לתשתית!

שיוף בטון וחספוס במידת הצורך. השלמת 28 ימים לפני יישום על בטון חדש. יישום על תשתית יבשה.

תיקון רולקות, פתיחת חריצים ומילוי בחומר מתאים, טיוח קירות והחלקה.

פריימר פוליאוריטני לפוליאוריאה מסוג Primer PU- 1050 ובהתאם לסוג התשתית והנחיות יצרן/ יועץ איטום

יישום מקצועי באמצעות ציוד מיוחד וייעודי למוצר

במקומות חשופים לשמש, יישום שכבת הגנה פוליאוריטנית עמידה ל- UV מסוגTecnotop 2C  בגוון מתאים.

הערה: הנתונים וההנחיות המובאים כאן נכתבו על סמך מידע שנמסר מהחברה, לפני רכישה וביצוע בפועל, יש לוודא התאמה ונכונות מול דפי המוצר העדכניים של החברה ולהתייעץ עם גורם מקצועי מטעם היצרן.

איטום גג בטון לקירוי מסילת רכבת בברצלונה, בשילוב גגות ירוקים, שבילים ומערכות גמר שונות. ביצוע באיטום פוליאוריאה, לחץ על התמונה לקישור לוידאו הצגת הפרוייקט.

ערך כלכלי: עלות-תועלת

עם ההתקדמות הטכנולוגית והמעבר של הפוליאוריאה לחומר איטום ביישום נפוץ יותר ויותר, עלות הביצוע של מערכת איטום זו פחתה בשנים האחרונות. עלות אופיינית לאיטום בפוליאוריאה עומדת על כ-160-190 ש"ח למ"ר כולל חומר, שינוע, הכנות וביצוע (לא כולל הוספת ציפוי רפלקטיבי).

במאגרי מים המערכת יותר יקרה, לביצוע איטום בגגות המחיר ינוע סביב 190 ש"ח למ"ר.

יש לקחת בחשבון שקיימים גורמים רבים המשפיעים על המחיר ומשתנים מפרויקט לפרויקט וביניהם: הכנות מיוחדות שנדרשות לתשתית שאינה טובה, שינוע מורכב, חומרים משלימים דרושים ועוד. משתנים אלו עלולים לייקר את המחיר ויש לקבל מקבלן הצעה פרטנית לכל פרוייקט.

תרומת המוצרים לבנייה ירוקה ועמידה בתקנים

פוליאוריאה: Tecnocoat P-2049

 • בעלת תו ירוק ומקנה ניקוד לבנייה ירוקה וכן פליטה נמוכה של תרכובות אורגניות נדיפות (LVOC, ראה טבלת ניקוד בהמשך)
 • בעלת דוח EPD – הערכת מחזור חיים.
 • מאושרת לשימוש במגע עם מי שתייה על פי ת"י 5452 הנדרש במגע עם מערכות מי שתייה.
 • לשכבת הגמר Tecnotop 2C עמידות UV והחזר קרינה גבוה ולכן מסייעת בהפחתת חום הנספג בגג המבנה (הפחתת אי החום העירוני).

תקינה ירוקה וטבלת ניקוד לתקן, תקינת איכות למערכת ולחברה

בטבלה להלן, מפורטים הסעיפים הרלוונטיים לקבלת ניקוד ירוק. סעיפים אלו, בצירוף האסמכתאות הרלוונטיות, יוגשו למכון התעדה על ידי יועץ הבנייה הירוקה של הפרויקט הדורש ניקוד. התקן לבנייה ירוקה מעודד שימוש במוצרים שהם בעלי איכות ומאפיינים הטובים ובריאים יותר לאדם ולסביבה.

הערה: יש לשים לב כי התקן לבנייה ירוקה הינו תקן למבנה (פרויקט שלם) ולא למוצר ספציפי. הניקוד המפורט להלן מציין את אפשרויות צבירת הניקוד במבנה כתוצאה מיישום המוצר בביצוע יחד עם מוצרים נוספים.
הניקוד הסופי למבנה ייקבע בפועל רק על ידי מכון התעדה לתקן ולשיקול דעתו של הבודק.

מס' סעיף

שם הסעיף

מהות

ניקוד פוטנציאלי

נספחים

הערות

2.9 תת סעיף 2.1

מיתון תופעת "אי החום העירוני" – גגות – חומרי גמר

צביעת הגג בגמר בעל רפלקטיביות (החזר קרינה) מעל המינימום הנדרש בתקן

0.5 נק'

אישור SRI המראה ערך מעל הנדרש בתקן

 

4.1

חומרים ומוצרים שפגיעתם בסביבה פחותה (כגון תו ירוק)

חומרים בעלי אישור דוגמת "תו ירוק"

1/15 מוצרים המעניקים יחד עד 3 נק'

אישור תו ירוק HKGBC (הונג-קונג)

 

3.1

מים שפירים

בשימוש במי שתייה, נדרשת עמידה בת"י 5452 כתנאי סף. המוצר תורם לעמידה בדרישות הסעיף

0.5 נק'

אישור מכון התקנים לעמידה בת"י 5452

 

4.5

ניתוח מחזור חיים

דוח LCA לפי 14025

1/6 מוצרים המעניקים יחד עד 2 נק'.

דוח EPD למוצר

 

5.2

איכות האוויר בפנים הבניין

תרכובות אורגניות נדיפות L-VOC

1/8 מוצרים המעניקים יחד 3 נק'

אישור פליטת VOC למוצר (מתוקף מפרט התו הירוק)

לחץ כאן לקישור למפרט התו המכיל הגבלה על פליטת VOC, באתר HKGBC, ראה:
"Paint & Coating"

קישור לאישורי המוצר מתוך "המאגר הירוק" של SID

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *